• برابر با : 15 - شعبان - 1445
  • برابر با : Saturday - 24 February - 2024
2
مهر تأیید شبانه محیط زیست:

سهم “صفر” مازوت‌سوزی در نیروگاه‌های ۸ کلان‌شهر کشور

  • کد خبر : 19526
  • 20 آذر 1402 - 8:02
سهم “صفر” مازوت‌سوزی در نیروگاه‌های ۸ کلان‌شهر کشور
همزمان با بازدید شبانه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از مخازن پلمب‌شده مازوت نیروگاه منتظرالقائم استان البرز اعلام شد: در سال جاری تا امروز هیچ نیروگاهی در ۸ کلان‌شهر کشور اقدام به مصرف مازوت نکرده‌اند.

به گزارش کوه سرفراز اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درحالی که این روزها با تشدید آلایندگی هوا در کلان‌شهرهای کشور، برخی صاحبان مسئولیت، به‌یاد پیدا کردن مقصر افتاده‌اند، یکی از آدرس‌های غلطی که برای یافتن منشأ آلودگی‌ها داده می‌شود، بحث مازوت‌سوزی در نیروگاه‌ها است.

از مجموع 141 نیروگاه حرارتی در کشور، تنها 16 نیروگاه که بخاری هستند، امکان مصرف سوخت مازوت دارند و از این تعداد نیروگاه، در سال جاری هیچ‌کدام از نیروگاه‌هایی که درون 8 کلان‌شهر (تهران، کرج، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز، قم و اهواز) واقع شده‌اند، تا امروز مازوتی مصرف نکرده‌اند.

ساناز جعفرزاده، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بهره‌برداری تولید شرکت برق حرارتی در این خصوص گفت: از ابتدای سال تاکنون هیچ یک از نیروگاه‌های داخل کلان‌شهرهای کشور از مازوت استفاده نکرده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه “در زمان حاضر ذرات معلق معضل جدی آلایندگی هوا در تمام کلان‌شهرهای کشور است”، افزود: براساس ترازنامه انرژی 80 درصد ذرات معلق تولیدشده در کشور مربوط به بخش حمل‌ونقل است.

جعفرزاده سهم بخش نیروگاهی در تولید ذرات معلق را بالغ بر هفت درصد برشمرد و ادامه داد: براساس گزارش “سیاهه انتشار” سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص سهم منابع ثابت و متحرک در آلایندگی هوا نیز مشخص گردیده است که در شهر تهران سهم منابع متحرک در آلودگی هوا 59 درصد، در تبریز 57 درصد، در اهواز 72 و در اراک 50 درصد بوده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بهره‌برداری تولید شرکت برق حرارتی ادامه داد: با اینکه از ابتدای سال تاکنون در هیچ یک از نیروگاه‌های داخل کلان‌شهرهای کشور از سوخت مازوت استفاده نشده است ولی هم‌اکنون شاهد آلودگی شدید هوای شهرهایی همچون تهران، اصفهان و اراک هستیم.

جعفرزاده تأکید کرد: بنابراین نباید از دلایل اصلی آلایندگی هوا غافل شویم؛ چرا که عدم شناسایی درست بخش‌های اثرگذار اصلی در این حوزه موجب اتخاذ راهکارهایی برای برون‌رفت از این وضعیت خواهد شد که اثرگذاری مناسبی نخواهد داشت.

همچنین، در بازدید شبانه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از نیروگاه منتظرالقائم استان البرز، عدم مازوت‌سوزی در این نیروگاه در سال جاری تأیید شد.

علی سلاجقه، در جریان بازدید سرزده از نیروگاه منتظرقائم جهت راستی‌آزمایی از گزارش‌های این سازمان مبنی بر عدم مازوت‌سوزی نیروگاه، از مخازن پلمب‌شده مازوت آن بازدید کرد،
به این ترتیب مازوت‌سوزی نیروگاه «منتظرقائم» که هفته‌های گذشته از سوی برخی از اعضای شورای شهر به‌عنوان نیروگاه‌های اطراف تهران و متهم اصلی آلودگی هوای پایتخت معرفی می‌شد، تکذیب شد.

مازوت‌سوزی در بخش نیروگاهی آدرس غلط آلودگی هوای تهران و شهرهای بزرگ است، درحالی که باید بیشتر متوجه مباحثی چون کیفیت سوخت در بخش حمل‌ونقل، کیفیت و پرمصرفی خودروهای تولید داخل، توجه ویژه به اسقاط خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده و دودزا و توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی شد.

اواخر هفته گذشته نیز خبرنگاران حوزه محیط زیست در بازدیدی از نیروگاه‌ بعثت تهران از عدم مازوت‌سوزی در این نیروگاه اطمینان حاصل کردند.

لینک کوتاه : https://koohesarfaraz.ir/?p=19526

برچسب ها