دریافت مجوز شرط ادامه فعالیت مراکز اقامتی غیر مجاز در غرب البرز

علی محمدی اظهار کرد: البرز استانی برخوردار در زمینه گردشگری است و در روزهای تعطیل گردشگران زیادی به این استان می آیند، این در حالی است که نیاز است زیرساخت‌های اقامتی استان تقویت شوند. .

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی البرز افزود: اکنون تعداد زیادی از گردشگران از باغ ویلاها و خانه‌های استیجاری فاقد مجوز گردشگری که امنیت گردشگران را تأمین نمی‌کنند، استفاده می‌کنند. .

وی با بیان اینکه طی یک سال گذشته با بررسی‌های صورت گرفته، زیرساخت‌های اقامتی مناسبی در مناطق ییلاقی استان شامل روستاهای شهرستان ساوجبلاغ مانند کردان، کوهسار، سهیلیه و شهرستان چهارباغ شناسایی شده اما از آنجایی که فاقد مجوز هستند در زمره تأسیسات گردشگری اقامتی محسوب نمی‌شوند که باعث مشکلاتی از لحاظ امنیتی می‌شود.

علی محمدی با اشاره به اینکه مکاتبات لازم برای ساماندهی واحدهای اقامتی ساوجبلاغ و چهارباغ صورت گرفته است ، گفت: در گذشته اطلاع‌رسانی رسانه‌ای در خصوص ساماندهی باغ‌ویلاهای فاقد مجوز صورت گرفته و اکنون فراخوان میدانی در سطح شهرستان از طریق بیلبوردهایی اطلاع رسانی به مالکان باغ ویلاها برای دریافت مجوز قانونی انجام و برای تسهیل در اقدام بهره‌برداران، سایت مربوطه برای دریافت مجوز اولیه توسط مالکان معرفی شده است.

وی افزود: بهره‌برداران می‌توانند برای دریافت مجوز به سامانه ملی مجوزهای کسب و کار(g4b) یا سامانه جامع نظارت، آمار و اطلاعات تأسیسات گردشگری(جانا) مراجعه کنند.

به گفته وی بر اساس ماده 23 آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی، نرخ‌گذاری و نظارت بر تأسیسات گردشگری می‌توان نسبت به جلوگیری از فعالیت تأسیسات گردشگری فاقد پروانه بهره‌برداری اقدام کرد.

علی‌محمدی با بیان اینکه اداره کل میراث فرهنگی به هیچ وجه به دنبال تعطیلی تأسیسات اقامتی گردشگری نیست بلکه به دنبال ساماندهی است، افزود: با مجوز دار شدن باغ ویلاها، مسافران در سامانه جانا رصد و ثبت می شوند که اقدامی مناسب برای بهره برداران، تأمین امنیت گردشگران و همچنین به منظور ارتقا سطح گردشگری استان است.

معاون گردشگری البرز با اشاره به فرابخشی بودن صنعت گردشگری، اظهار کرد: از آنجایی که گردشگری صنعتی فرابخشی است انتظار می‌رود تمام دستگاه‌های اجرایی اعم از فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها، نیروی انتظامی، استانداری و… همکاری لازم را برای ساماندهی واحدهای اقامتی فاقد پروانه استان داشته باشند.
طبق گزارش رسمی تاکنون یک هزارو800 باغ ویلا فاقد مجوز در سطح استان البرز شناسایی شده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا