تعداد کرسی‌های استان البرز در مجلس دو برابر می‌شود؟

علی مدیرروستا، فعال رسانه‌ای_ برای مقایسه بهتر، جدولی را بر اساس این شاخص تهیه کردیم تا مشخص شود در هر استان، یک نماینده وکیل چند نفر است. اعداد به‌دست‌آمده برای میانگین کشوری ۲۸۸هزار نفر و برای استان البرز بیش از ۹۰۰ هزار نفر است!

البته این جدول بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ تنظیم شده و به دلیل مهاجرپذیری بسیار بالا، طبیعتا این عدد برای استان البرز اکنون بیش از یک میلیون نفر است.

طبق اصل ۶۴ قانون اساسی تعداد نمایندگان مجلس باید ۲۷۰ نفر باشد و هر ۱۰ سال، حداکثر ۲۰ نماینده به آن اضافه شوند اما آخرین تغییر مربوط به ۲۴ سال قبل بوده و در این دو دهه به دلایل مختلفی به تعویق افتاده است.

معمولا مطرح می‌شود که دولت مخالف افزایش تعداد نمایندگان است، به همین دلیل در سفر وزیر کشور به البرز نظر دولت در این خصوص را جویا شدم، ایشان صراحتا پاسخ دادند که دولت در این خصوص مخالفت یا موضع منفی نداشته است.

در حال حاضر طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه و افزایش تعداد نمایندگان مجلس از ۲۹۰ به ۳۳۰ نفر در کمیسیون داخلی به تصویب رسیده و در انتظار نهایی‌شدن در صحن علنی مجلس شورای اسلامی است.

در صورت تصویب این طرح، یک نماینده به حوزه انتخابیه «ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان و چهارباغ» و دو نماینده به حوزه انتخابیه «کرج، اشتهارد، فردیس و آسارا» اضافه خواهد شد تا مجمع نمایندگان البرز شش‌نفره شود.

یکی از نکات مهم که پس از افزایش تعداد نمایندگان باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد، حفظ انسجام، وحدت رویه، تقویت مجمع نمایندگان و تقسیم کار بین نمایندگان است.

امیدواریم با افزایش تعداد نمایندگان البرز، شاهد تقویت قدرت مذاکره و رایزنی به نفع مردم استان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا